Konutlarda İzolasyon nerelere uygulanır ?

Her çeşit konutlarda Su ve Isı yalıtımı uygulanan bölgeler:  Çatılar, Döşemeler, Betonarme Kolon ve Kirişler, (Su ve Isı Köprüleri engellenmesi), duvarlara ve tavan aralarına uygulanır.

Neden bu kadar çatı izolasyonu sorunu oluyor ?

Bina yüksekliği arttıkça çatı ve duvarlardan gerçekleşen su ve ısı kayıp oranları artmaktadır buda çeşitli çatı izolasyonu sorunlarına neden olur, yüksek, çok yağış alan yerler, rüzgar ve fırtına konutlardaki en büyük ısı kayıpları duvar, döşeme ve çatı konstrüksiyonları ile baca, pencere, kapı gibi yapı elemanlarından gerçekleşmektedir. Bu bölgelerde oluşan ısı kayıpları oranları yapının mimarisine, konumuna, ısı yalıtım durumuna ve kullanılan yapı malzemelerinin özelliklerine görede değişiklik oranları olabilir.

İmal edilen yapıların su ve ısı etkilerinden korunması, yalnızca yapıları kullananlara daha saglıklı bir yaşam ortamı sağlamakla kalmaz, ısıtma ve soğutma sistemleri ilk yatırımlarda biraz maliyetli gibi görünür ama yıllık enerji, bakım, onarım giderlerinde önemli tasarrufları da beraberinde getirir.